Bolesti chrbta – Lumbalgia

BOLESŤ CHRBTA V DRIEKOVEJ OBLASTI

(LUMBALGIA)


Bezbolestná rázová vlna ShockWave Dual Power od Winformu pomáha úspešne riešiť tento problém. Pre informácie kde môžete absolvovať terapiu bezbolestnou rázovou vlnou ShockWave Dual Power kliknite sem:


KAM NA TERAPIU?

Čo je bolesť “krížov” - lumbalgia ?


Lumbalgia alebo ľudovo povedané bolesť krížov je ochorenie týkajúce sa oblasti driekových stavcov. Bedrová oblasť je tvorená piatimi nad sebou uloženými stavcami, ktoré sú vzájomne spojené s vrchným a dolným stavcom prostredníctvom kĺbového spojenia. V bežnom jazyku a najmä v rádiografických správach sa za účelom identifikovania stavcov postihnutých určitým ochorením, používa na ich označenie písmeno L v spojení s číslom stavca. Takže napr. L4 a L5 sú označenia štvrtého a piateho driekového stavca. Medzi každými dvoma stavcami sa nachádza elastická hmota - medzistavcová platnička, ktorá riadi pri ohýbanie sa,  úklony a  záklony. Medzistavcová platnička je krúžok tvorený väzivovým puzdrom a rôsolovitým jadrom. Vo vnútri každého stavca sa nachádza otvor, stavce zoradené nad sebou tak tvoria akýsi kanál, vo vnútri ktorého sa nachádza miecha.

 
Príčiny vzniku bolesti:


Bedrová artróza

Degeneratívny stav, kedy dochádza k opotrebovaniu kĺbov a každý pohyb sa stáva bolestivým a namáhavým. Ide o  ochorenie súvisiace s vekom, no  nie je nezvyčajné ani u mladých ľudí.

Príčinu treba hľadať v nesprávnom držaní tela súvisiacom so sedavou prácou, predošlými úrazmi, nesprávne liečenými chorobami počas života. Často sa pri röntgenovom vyšetrení objavia nálezy nazývané osteofyty (kostné výrastky na chrbtici, ktoré vznikajú v miestach opotrebovania alebo úrazu). Pri liečbe tohto patologického javu sa zvykne najskôr “uviesť chrbticu do pokoja“ a obmedziť pohyb kĺbových

spojov korzetom, ktorý možno nosiť len v určitých hodinách v priebehu dňa alebo len pri

náročnejších aktivitách. Pomôcť môžu aj protizápalové lieky (niekoľko dní) pred začiatkom fyzioterapie zameranej na zmiernenie svalových kontrakcií a odstránenie zápalu.

 

Hyperlordóza (extrémne prehnutie driekovej chrbtice) a sploštenie zakrivenia driekovej chrbtice

Ako sme už predtým vysvetľovali, drieková chrbtica (lumbálna) sa skladá z častí, ktorých poloha tvorí krivku s názvom lordóza. Toto zakrivenie má určitý polomer, pri jeho zväčšení hovoríme o hyperlordóze. pri zmenšení zase o sploštení zakrivenia lumbálnej chrbtice.

Zmenšenie priestoru medzi dvoma stavcami: medzistavcová platnička má určitú veľkosť, ktorú je môžeme porovnať s veľkosťou ostatných platničiek. Z dôvodu pokročilého veku alebo z dôvodu úrazu medzistavcovej platničky môže nastať situácia, kedy je z röntegnového snímku vidieť, že priestor medzi jedným alebo viacerými stavcami je zmenšený. Reč je o ochoreniach platničiek akými sú napr. herniovaný disk alebo protrúzia, pri ktorých dochádza k zníženiu tlmiacej funkcie platničiek. Tento stav môže byť “normálny“ u staršieho človeka, no často týmto ochorením trpia aj mladí ľudia. Sedavý život a práca zvyšujú riziko tohto ochorenia, a preto by sme sa mali vyhýbať faktorom vedúcim k tejto dysfunkcii.

 

Hernia alebo protrúzia medzistavcovej platničky

 

Medzistavcová platnička podlieha v priebehu rokov degeneratívnemu procesu, pričom sa stáva stále tuhšou a málo elastickou. Počas tohto procesu sa môže automaticky naštrbiť, čo spôsobí everziu želatinového materiálu bez toho, aby sa uvoľnil gél nachádzajúci sa v jadre platničky. Hovoríme teda o protrúzii disku. Ak sa medzistavcová platnička zlomí úplne, gél z rôsolovitého jadra zvyčajne vytečie a prenikne do okolitých oblastí, čo spôsobuje kompresné problémy ovplyvňujúce neurologické štruktúry (senzorika, motorika). Tento patologický stav sa nazýva ischias. Rozdiel medzi dvoma ochoreniami (protrúzia a hernia) je v stupni poškodenia platničky. Protrúzia je oproti hernii menej závažná, no bolestivá. Treba zdôrazniť, že mnoho ľudí má protrúzie alebo hernie bez toho, aby o tom vedeli, mnohokrát sa na ich diagnózu príde náhodne počas inštrumentálneho vyšetrenia. Liečba môže toto poškodenie platničky zmierniť. Treba vziať do úvahy, že takéto ochorenie nemožno ľahko a definitívne vyliečiť. Vo väčšine prípadov je však možné sa s týmto ochorením naučiť žiť. Dôležité je k problému pristupovať správny spôsobom, posturálnou liečbou zameranou na vyváženie postihnutej časti, obmedzením preťažovania a pokúsiť sa obnoviť priestor medzi stavcami tak, aby platnička netlačila na nervové zakončenia.

 

Spinálna stenóza

Stenóza driekového kanála je zúženie miechového kanála zapríčinené hlavne artritickou  degeneráciou u pacientov, ktorí sú na ňu náchylní. Následkom toho dochádza k stlačeniu nervových zakončení. Najčastejším príznakom býva krívanie alebo neschopnosť pacienta chodiť na dlhé vzdialenosti, ako aj potreba zastavenia sa po každom krátkom úseku chôdze. Niekedy sa tento príznak viaže aj k iným ochoreniam artrózneho typu ako napr. artróza bedrového kĺbu. Konečná liečba je chirurgická, a to aj u pacientov nad sedemdesiat rokov. Je založená na laminektómii (operatívnom odstránení zadnej časti chrbticového oblúka, ktorý prekrýva nervové zakončenia). Takýto zákrok je veľmi delikátna záležitosť, vykonáva sa výhradne po fyzioterapii zameranej na zmiernenie bolesti (nie menej ako 6 mesiacov). Je dôležité sa obrátiť na odborníkov na neurochirurgiu s preukázanými skúsenosťami s týmto typom zákroku.

 

Referencie
Svet Zdravia Rožňava Vďaka liečbe rázovou vlnou ShockWave Dual Power dokážeme pri akútnych príznakoch výrazne zmierniť či až odstrániť bolesť už po prvom ošetrení a pri chronických problémoch už po troch až piatich ošetreniach. Rázová vlna nám pomáha naštartovať tvorbu nových ciev a postupne rozpustiť kalcifikáty i fibrotizujúce tkanivo. Má okamžitý analgetický a dlhodobý regeneračný efekt, ktorý dokážeme dosiahnuť pri bezbolestnej aplikácii,“ vysvetľuje MUDr. Karin Micheľová, primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Svet zdravia Rožňava.Pri akých problémoch pomáha liečba rázovou vlnou ShockWave Dual Power?Terapia  pomáha pacientom pri natrhnutiach či natiahnutiach svalov a šliach, zlomeninách, pätovej ostrohe, chronickej bolesti chrbta či kolena po záťaži, pacientom s karpálnym tunelom, tenisovým lakťom, edémom či fibrózou a v mnohých ďalších prípadoch. Zároveň sa využíva aj na odstránenie celulitídy či nežiadúcich strií.  Ako dlho trvá liečba rázovou vlnou?Ošetrenie je bezbolestné ošetrenie, pri akútnych príznakoch pacient pociťuje výrazné zmiernenie bolesti už po prvom ošetrení. Pri chronických problémoch sa výsledok dostaví po ošetrovacej kúre v trvaní 3-8 ošetrení. Pre zahájenie liečby je nutná konzultácia s lekárom fyziatrom na FBLR ambulancii, ktorý po zhodnotení celkového zdravotného stavu odporučí, či je liečba rázovou vlnou vhodná. Liečba nie je hradená z verejného zdravotného poistenia.  Liečba pomáha aj pri skrášľovaníTáto metóda je vysokoúčinná pri problémoch ako sú celulitída, strie, nahromadený tuk v oblasti brucha, stehien a sedacieho svalstva. Pre cielenejší efekt je možné liečbu skombinovať s prístrojovou lymfoterapiou.Túto radu pre vás pripravila MUDr. Karin Micheľová, primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Svet zdravia Rožňava  Viac
MUDr. Martina Šujanová + tím KLU MV Arco Trenčianske Teplice  Prístrojom liečení a sledovaní 40 pacienti v časovom úseku od 3 do 13.3.2020 a pokračovaním od 17.6 do 31.7.2020Približne 50% pacientov udáva zlepšenie stavu a zníženie algicity už po prvomošetrení , u menšieho počtu pacientov pozorujeme jav prechodného zhoršenia stavu po aplikácii prístroja s pozvoľným zlepšovaním a ústupu bolestí do 4 hodín , používame pomocnú škálu bolestí od 0-10 /  0- žiadna bolesť, 10- najsilnejšia bolesť  /V priebehu dvoch týždňov pacient absolvoval cca 4 sedenia, v priebehu troch týždňov pacient absolvoval cca 6 sedeníVeľký úspech v zmysle redukcie bolestí event vymiznutie sme zaznamenali u sy. karpálneho tunela/ 8pacientov / , jedna pacientka  s touto dg   pri vstupe  udávala stupeň bolestivosti  v škále od 0-10 hodnotu 7  , po troch týždňoch pokles na hodnotu 0, ostatní pacienti s poklesom stupňa minim o 2 čísla u kratšie liečených , o 3-4 stupne u dlhšie liečenýchU 10 pacientov sme liečili rôzne tendinitídy , najčastejšie úponovú bolesť v oblasti radiálneho epikondylu /tzv tenisového lakťa / a v oblasti Achilovej šlachy /pri aplikácií na lakeť došlo k výraznému zlepšeniu , ústup bolestí už v priebehu prvého týždňa o 4 až 5 stupňov v škále bolestí  0-10U 7 pacientov sme podávali prístroj na ramenný pletenec , či už pri tendinitídach , burzitídach , léziach rotátorovej manžety alebo sy. zmrznutého ramena , po 4-5 podaniach dochádza k zníženiu bolesti o 3 -5 stupňov v používanej škále bolesti u 6 pacientov, u 1 pacienta dochádza k zvýrazneniu  bolesti  plecaU 9 pacientov prístroj aplikovaný na paravertebrálne spazmy a bolestivé body v priebehu svalových vlákien na chrbte , v driekovokrížovej časti , SI zhybu a v oblasti lopatky efekt zníženia st bolesti v priemere o 2- 3 st., v hrudnej časti chrbtice o 4 st. už po 2-3 sedeniachU 5 pacientov s dg gonartroza podávaný pristroj na kolená , po dvoch týždňoch u väčšiny pacientov znížený st bolesti 2 čísla, u jednej pacientky po 3 týždnoch zanamenávame zníženie o 5 st .1 pacientka bola liečená s diagnózou –burzitída bedrového klbu , po 4 podaniach dochádza k zníženiu bolesti o 6 st v škále 0-10 Vyhodnotenie účinku prístroja ShockWave Dual Power Diagnózapočet pacientov efekt terapie s použitím škály bolesti 0-10 TENDINITIS10 10   s efektom VERTEB. ALG.SYNDROM9 9     s efektom SY.CANALIS CARPI8 8     s efektom ( v jednom prípade úplné vymiznutie bolesti ) OMALGIA7 6     s efektom ( v 1 prípade zvýraznenie bolesti ) GONARTHROSIS5 5     s efektom BURZITIS COXAE1 1     s efektom Viac
PhDr. Mgr. Šárka Tomková, fyzioterapeutka, TaoFyzio centrum Banská Bystrica  Vo svojej fyzioterapeutickej praxi som vždy využívala prístroje fyzikálnej terapie ako prostriedok, ktorý mi pomáhal podporiť  efekt zvolených terapeutických postupov a metód. Medzi mojich pacientov patria „bežní“ ľudia s „bežnými“ diagnózami, s ktorými sa stretávame vo fyzioterapeutickej ambulancii. Nakoľko som fyzioterapeutka, ktorá volí aktívny prístup pacienta k terapii, tak využívam prístroje firmy Winform pre ovplyvnenie hojacich procesov, elimináciu zápalov, redukciu edémov a pod., čím sa snažím ovplyvniť stavy pacientov, ktoré by ich mohli obmedzovať v ich aktívnej participácii na fyzioterapii.Musím s radosťou konštatovať, že terapeutická efektivita týchto prístrojov je vysoká a moji pacienti sú nadmieru spokojní. Ďalšiu skupinu mojich pacientov tvoria športovci, pri ktorých využívam prístroje firmy Winform jednak  v terapii zranení  a taktiež v rámci regenerácie a kompenzácie športového zaťaženia. Prístroj ShockWave Dual Powervyužívam najmä pri  terapeutickom ovplyvnení mäkkých štruktúr, kde kombinácia diatermie a rázovej vlny zabezpečuje hyperemizačný efekt v hĺbke tkaniva a následný biostimulačný efekt hojenia.  Indikačnú oblasť tvoria akútne a chronické traumatické poškodenia mäkkých štruktúr, pooperačné stavy, edémy rôznej etiológie, jazvy... Prístroj Tecar CRV využívam viac v rámci kompenzácie športového zaťaženia ako jeden z prostriedkov regenerácie a v menšej miere ako prostriedok pre urýchlenie hojenia mäkkých štruktúr po úrazoch. V rámci regeneračného využitia volíme tzv. pasívny alebo aktívny prístup, čo znamená, že pri pasívnom prístupe aplikujeme procedúry športovcovi, ktorý je v kľude. Aktívny prístup znamená, že kombinujeme aplikáciu prístroja s aktivitou športovca, napr. športovec vykonáva excentricko-koncentrickú svalovú aktivitu pomocou therabandu, alebo  vykonáva cvičenie postizometrickej relaxácie súčasne s aplikáciou prístrojom Tecar CRV. Pre športovca je rozhodujúci výkon, ktorý môže dosiahnuť len kvalitným tréningom, ktorý je možné skvalitniť vynikajúcou kompenzáciou a regeneráciou, ktorú prístroje od firmy Winform ponúkajú. Viac
Mgr. Michal Nagaj, fyzioterapeut Physio Nagaj Sezóna 2019/2020 pre Pieštanské Čajky od začiatku sezóny nebola vôbec priaznivá. Ovplyvnilo ju veľké množstvo zranení, s ktorými už hráčky prišli do klubu alebo vznikli v priebehu prvých súťažných zápasov. Situácia bola taká, že zo 14 hráčok bolo 8 zranených, čo znamená že ostalo len 5 hráčok, ktoré mohli hrať a v basketbale je to práve všetkých 5, ktoré museli byť priamo na ihrisku. Všetci by iste čakali, že zranenia vyplývali z nízkej regenerácie a zlého tréningu a podobne, no veľká väčšina zranení bola kontaktného typu, teda spôsobil ju niekto iný a nie predtým spomenuté veci. Ak by som mal menovať tak najzaujímavejšie boli 2 vykĺbené ramená, v tom istom zápase, na skoro totožnom mieste s rozdielom cca 10 minút. Obidve museli absolvovať operačný zákrok a v tejto chvíli stále rehabilitujú. Ďalším zaujímavým je únavová zlomenina, ktorá sa z ničoho nič objavila na jednom z tréningov, či natrhnutie zadného stehenného svalu pri páde na kolená v boji o loptu s protihráčkou, a tiež ďalšie podobne kontaktné zranenie kedy jedna z hráčok vyskočila pri streľbe a protihráčka ju tak podliezla, že dopadla na jej nohu čo spôsobilo ťažšie podvrtnutie členka. Aby toho nebolo málo z následného preťaženia keďže nás bolo málo, na ihrisku došlo k ďalším menším zraneniam z preťaženia a začal sa „veľký kolotoč“. S realizačným tímom sme deň čo deň sedeli a riešili ako stále mať výsledky a ochrániť to málo hráčok čo ešte máme k dispozícii. V tej chvíli som sa rozhodol osloviť môjho dobrého známeho Martina Gábora z WInform Slovakia či by nám pri vzniknutej situácii nevedel pomôcť zapožičaním prístroja Tecar SIN na určité obdobie. Z počiatku to boli 2 týždne, no ľudia z Winformu boli tak nápomocní, že nám prístroj nechali na obdobie viac ako 4 týždne (za čo im chcem aj touto cestou veľmi poďakovať).Za obdobie kedy sme mali prístroj požičaný, môžem povedať dve myšlienky - ten stroj išiel od rána do večera kedy fungoval ako švajčiarske hodinky a prach na neho ani nestihol sadnúť :-) Riešili sme s ním už 3 dni po operácii obidve ramená, kedy hráčky pociťovali po terapiách naozaj veľkú úľavu a opuch sa vstrebával oveľa rýchlejšie. Zadný stehenný sval sme dokonca robili 2x krát denne, kedy som vždy využíval obidve zložky TECAR a tiež aj SIN. Tecarom som sa vždy snažil otvoriť tkanivo  - ako hovorí Michele jeden zo zástupcov  výrobcu - „dodať svalu vodu“ a následne som zaútočil  SIN-om, kedy bolo cieľom podráždiť a naštartovať  tkanivo k lepšiemu hojeniu. Takisto únavová zlomenina, zrazu prestala bolieť a chôdza a pohyb bol oveľa ľahší a bezbolestnejšií . Podvrnutý členok s opuchom bol tiež jeden z tých kedy som používal obidve zložky TECAR SIN, a naozaj to fungovalo.  Deň po dni s menšou bolestivosťou a opuchom v okolí členka. Mohol by som tu písať o ďalších zraneniach, ktoré sme ním riešili no bolo by ich ešte stále dosť. Chcem ale hlavne povedať, že bez neho by sme v tom období boli naozaj bezzubí.Dnes môžem úprimne povedať, že vďaka nemu sme mohli dôležitý turnaj EWBL a zápas s ťažkým súperom z Belgicka v CEWL úspešné zvládnuť a vyhrať.Na záver ešte raz veľké dakujem WINFORMU SLOVAKIA a veľký kompliment prístroju TECAR SIN, Vrelo ho odporúčam na podpornú liečbu zranení rôzneho typu. Viac

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.